Ako vybrať kontaktné šošovky?

Už vás omrzel obrúčkami ohraničený svet, alebo len hľadáte pohodlnejšiu alternatívu pri športovaní? Kontaktné šošovky je možné nosiť celý deň takmer bez obmedzenia. Pri ich nákupe zvážte frekvenciu používania aj prípadné citlivosti a alergie očí. Vždy si tiež skontrolujte kompatibilitu a počet dioptrií. Všetko potrebné sa dočítate v našom radcovi Ako vybrať kontaktné šošovky.

Už vás omrzel obrúčkami ohraničený svet, alebo len hľadáte pohodlnejšiu alternatívu pri športovaní? Kontaktné šošovky je možné nosiť celý deň takmer bez obmedzenia. Pri ich nákupe zvážte frekvenciu používania aj prípadné citlivosti a alergie očí. Vždy si tiež skontrolujte kompatibilitu a počet dioptrií. Všetko potrebné sa dočítate v našom radcovi Ako vybrať kontaktné šošovky.

Doba čítania 12 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Ako vybrať kontaktné šošovky - prvé rozhodovanie

Kontaktná šošovka a jej výhody

Kontaktné šošovky sa na rozdiel od okuliarov vkladajú priamo na rohovku oka, a nie sú tak na prvý pohľad vidieť. Pri správnom zaobchádzaní vám šošovky nebudú počas nosenia prekážať, a skvele tak poslúžia napr. pri športovaní. Ich výhody pocítite aj v zime, kedy nebude treba riešiť zahmlievanie a v lete si zas bez starostí budete môcť nasadiť akékoľvek slnečné okuliare.

Ani dážď vás v ničom neobmedzí, čo určite oceníte po dlhoročných skúsenostiach so zaschnutými kvapkami na sklách okuliarov. Aj napriek mnohým výhodám sa stále nájdu zarytí odporcovia kontaktných šošoviek, ktorých argumentom je predovšetkým nutná pravidelná starostlivosť o šošovky a prvotný strach z ich aplikácie.

Kontaktné šošovky - dôvody nákupu

Vo chvíli, keď zvažujete, či zaobstarať dioptrické okuliare, alebo kontaktné šošovky, držíte v ruke najskôr správu od vášho očného lekára. Najčastejšou motiváciou na nákup šošoviek teda býva nutná korekcia očnej vady, prípadne prevencia.

Ďalším dôvodom však môže byť zmena imidžu, kedy je možné prostredníctvom šošoviek zmeniť farbu vašich očí. V takom prípade pre vás budú podstatnejšie iné parametre a zrejme napr. intenzita nosenia nebude taká častá.

Druhy kontaktných šošoviek podľa účelu nosenia

Dioptrické

Kontaktné šošovky dioptrické slúžia väčšinou pri korekcii očných chýb. Vyberajte ich na odporúčanie vášho očného lekára či kontaktológa. Frekvenciu nosenia voľte podľa vlastných preferencií, obľúbené sú napr. kontaktné šošovky mesačné dioptrické.

Môžu ale slúžiť zároveň ako prostriedok na zmenu vášho imidžu. Na tento účel hľadajte farebné kontaktné šošovky dioptrické. Medzi najvyhľadávanejšie patria zelené dioptrické kontaktné šošovky a modré kontaktné šošovky dioptrické.

Dioptrické kontaktné šošovky

Nedioptrické

Kontaktné šošovky nedioptrické primárne menia farbu a vzhľad očí. V tejto kategórii zoženiete ako tónovacie šošovky, ktoré iba zdôraznia vašu prirodzenú farbu, alebo priamo kontaktné šošovky farebné nedioptrické.

Vyhľadávané sú napr.:

  • čierne kontaktné šošovky nedioptrické

  • červené kontaktné šošovky nedioptrické

  • hnedé kontaktné šošovky nedioptrické

  • biele kontaktné šošovky nedioptrické

Tie zmenia vašu vizáž zásadným spôsobom. Nápaditých prevedení sa netreba báť, ani veľmi tmavo zafarbené šošovky nijako nezhoršujú kvalitu videnia. Medzi obľúbené farebné kontaktné šošovky ďalej patria napr.:

Zelené kontaktné šošovky Čierne kontaktné šošovky Modré kontaktné šošovky Hnedé kontaktné šošovky Biele kontaktné šošovky Žlté kontaktné šošovky Fialové kontaktné šošovky Sivé kontaktné šošovky Farebné kontaktné šošovky ročné

Nová farba očí nie je s farebnými kontaktnými šošovkami problém

Typy kontaktných šošoviek podľa očnej chyby

Sférické

Sférické kontaktné šošovky sú určené na korekciu krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Názov typu šošoviek je odvodený od ich tvaru, ktorý je guľovito zakrivený takzvane do sféry. Pokiaľ je prevedenie sploštené, označujeme ho za asférické. To má o niečo lepšie optické vlastnosti a je schopné pomôcť aj pri ľahkom astigmatizme.

Torické

Torické kontaktné šošovky, nazývané tiež astigmatické šošovky, teda šošovky napravujúce astigmatizmus (očnú vadu, pri ktorej je rohovka alebo šošovka oka nepravidelne zakrivená). Torické šošovky sú charakteristické rôznym počtom dioptrií v dvoch kolmých osiach, čím vyrovnávajú nerovnosti na rohovke.

Multifokálne

Multifokálne kontaktné šošovky sú určené na korekciu očných chýb, kedy je zrak zhoršený na blízko aj na diaľku zároveň. Obvykle pomáhajú pri presbyopii, ktorá sa prejavuje neschopnosťou oka zaostriť na blízko. Tieto šošovky môžu mať 2 (bifokálne) a viac zón (multifokálne), ktoré oku umožnia plynulý prechod pri zaostrovaní na blízko a následne na diaľku. Tieto kontaktné šošovky často zlepšujú prejavy očných chýb, ako sú únava očí a bolesť hlavy.

Aké kontaktné šošovky podľa frekvencie nosenia

Jednodňové

Jednodňové kontaktné šošovky ráno aplikujete a večer vyhodíte. Odpadá vám teda nutnosť údržby a čistenia. Tento variant je hygienickejší, pretože nevytvorí priestor na usadenie väčšieho množstva nečistôt. Volia ich preto alergici a osoby trpiace na citlivé oči.

Jednorazové šošovky predstavujú výbornú alternatívu pre športovcov, ktorí v bežnej prevádzke nosia okuliare a na šport ich dávajú dole. Pokiaľ by ste však plánovali pravidelné nosenie šošoviek, jednodňové balenie sa z dlhodobého hľadiska oplatí najmenej a tiež je pomerne neekologické. Obľúbeným variantom balenia sú jednodňové kontaktné šošovky 10 ks.

Štrnásťdňové

Variant kontaktné šošovky 14 dňové je vhodný ako na striedanie s okuliarmi, tak na primárne nosenie. Oproti nasledujúcim mesačným modelom je ten dvojtýždňový zlatou strednou cestou, kedy nie sú oči tak namáhané a zároveň nemusíte kupovať jedno balenie za druhým.

Dvojtýždenné šošovky sú tiež obľúbenou voľbou na dovolenke. Vždy je ale potrebné ich vybratie na noc a uloženie do roztoku. Existujú aj špeciálne typy, ktoré nie je potrebné na každú noc vyberať, tým sa však skracuje štrnásťdňový interval.

Mesačné

Cenovo výhodnejšie vychádzajú kontaktné šošovky mesačné, ktoré je rovnako ako dvojtýždňové modely nutné na noc ukladať do roztoku. Takto dlhodobé používanie môžu niektoré oči znášať horšie a predovšetkým alergici často pociťujú problémy.

Mesačné kontaktné šošovky si už kupujú skúsení užívatelia využívajúci šošovky ako primárny spôsob korekcie očnej vady. Starostlivá údržba je však základným predpokladom pre bezproblémové používanie. V opačnom prípade hrozí podráždenie rohovky alebo zápal.

Štvrťročné

Pre kontaktné šošovky 3 mesačné ešte viac ako pri mesačných modeloch platia vysoké nároky na správnu a dôkladnú údržbu. Tieto typy šošoviek sú vhodné najmä pre skúsených používateľov, ktorí nemajú problém s citlivými očami.

Hoci je tenké štvrťročné prevedenie veľmi odolné voči usadzovaniu nečistôt, kúpte si kvalitný roztok a puzdro, v ktorom budete šošovky pravidelne dezinfikovať.

Polročné a ročné

Do kategórie kontaktné šošovky ročné spadajú hlavne nedioptrické kontaktné šošovky, ktoré nie sú určené na každodenné nosenie. Nájdete tu farebné šošovky na Halloween, krycie a tlmiace šošovky podčiarkujúce osobitý štýl a iné originálne prevedenie. Šošovky na príležitostné nosenie bývajú oproti ostatným lacnejšie ale aj menej odolné. Zvýšená hygiena a starostlivosť je preto na mieste.

Frekvenciu nosenia vyberajte s ohľadom na svoje návyky

Dôležité parametre

Zakrivenie

Tento údaj vyjadruje zakrivenie zadnej plochy šošovky. Pretože sa táto plocha priamo dotýka rohovky, mala by zodpovedať jej zakriveniu. Hodnota zakrivenia sa označuje skratkou BC (base curve - základné zakrivenie). Väčšinou sa stretnete s číslom BC 8,4 alebo 8,6. Aj keď bola táto hodnota predtým pomerne zásadná, v dnešnej dobe sa vyrábajú veľmi prispôsobivé a pružné modely, ktoré padnú väčšine typom rohoviek.

Priemer

Na zistenie šírky šošovky poslúži hodnota priemeru udávaná v milimetroch. Najčastejšie sa stretnete s rozmedzím od 13,5 do 14,5 mm. Na obale túto informáciu nájdete pod skratkou DIA (diameter). Mäkké šošovky sa dnes väčšinou vyrábajú s univerzálnym priemerom vhodným pre väčšinu očí. Priemer tvrdých šošoviek býva aj o 5 mm menší, dnes sa však od týchto typov skôr ustupuje v prospech mäkkých prevedení.

Počet dioptrií

Údaj o dioptriách sa na balení uvádza pod značkou PWR, D, dpt., S, alebo SPH (sféra). Dioptria je jednotkou sférickej sily, ktorá sa uvádza v kladných alebo záporných hodnotách. Mínus (-) označuje krátkozrakosť a upravuje videnie do diaľky, plus (+) je hodnota ďalekozrakosti a zlepšuje videnie na blízko. Presnú hodnotu dioptrií si nechajte zmerať u špecialistu, pričom nie vždy platí, že aké dioptrie máte na okuliaroch, také budú mať aj vaše kontaktné šošovky.

Dôležité parametre

Jednotka

Skratka

Najčastejšie hodnoty

Zakrivenie

milimeter

BC

8,4–8,6

Priemer

milimeter

DIA

13,5–14,5

Dioptrie

dioptrie

PWR, D, dpt., S, SPH

od –30 do +30

Na čo sa zamerať

Počet kusov v balení

Počet šošoviek sa obvykle udáva v kusoch, nie v pároch. Pokiaľ teda máte pre obe oči rovnaké dioptrie, vydrží vám napr. balenie so 6 kusmi mesačných šošoviek 3 mesiace. Ak potrebujete pre každé oko iné dioptrie, musíte si kúpiť 2 samostatné balenia.

Materiál

Materiál zásadne ovplyvňuje výsledný komfort pri nosení. Všeobecne sa rozlišujú 2 základné typy, a to mäkké a tvrdé šošovky. Tvrdé kontaktné šošovky sa vyrábajú z plynopriepustných polymérov RPG a používajú sa skôr pre netypické očné vady, ako je vyklenutie rohovky. Pri používaní tvrdých šošoviek je nutná presná úprava pre dané oko. Naopak častejšie mäkké kontaktné šošovky sa vyrábajú buď z hydrogélu, alebo silikón-hydrogélu. Líšia sa priepustnosťou vody a kyslíka.

Hydrogélové šošovky sú pôvodným typom mäkkých kontaktných šošoviek. Vďaka hydrogélu na seba viažu veľa vody (medzi 55 až 75 %), majú skvelú povrchovú zmáčavosť a umožňujú zvlhčovanie šošovky ľahkým rozprestieraním sĺz. Kyslík sa cez hydrogél prenáša viazaný vo vode, čo značne limituje jeho prístup k oku. Navyše pri vyššom obsahu vody klesá odolnosť šošovky, ktorá je krehkejšia a náchylnejšia na mechanické poškodenie.

Silikón-hydrogélové šošovky sa stretávajú s prirodzenou vlastnosťou silikónu odpudzovať vodu. Preto majú nižší obsah vody (20 – 50 %), zato však prepúšťajú oveľa viac kyslíka a sú menej náchylné na usadzovanie nečistôt. Najnovšie modely už dokážu prepojiť výhody oboch materiálov, majú teda vysoký obsah vody, ako aj skvelú priepustnosť kyslíka.

Priepustnosť kyslíka

Platí všeobecné pravidlo, že čím vyššiu priepustnosť kyslíka má kontaktná šošovka, tým bude pre váš zrak zdravšia. Viac kyslíka umožňuje oku prirodzene dýchať a rohovka môže byť správne vyživená. Priepustnosť kyslíka si kontrolujte predovšetkým pri šošovkách na dlhodobé nosenie. Na balení sa označuje skratkou Dk/t. Dk udáva priepustnosť a písmeno t hrúbku šošovky.

Príslušenstvo a ďalšia očná optika

Aby vám šošovky dobre slúžili, budú potrebovať správnu starostlivosť. Šošovka sa znehodnocuje predovšetkým usadzovaním lipidových a bielkovinových častíc. Preto šošovky starostlivo čistite a používajte na manipuláciu s nimi špeciálne príslušenstvo. Tým základným doplnkom bude roztok na kontaktné šošovky, ktorý slúži na uchovávanie šošoviek, dezinfekciu a hydratáciu. Aby správne pôsobil, je vhodné v ňom šošovky ponechať aspoň 6 hodín.

Na uchovávanie šošoviek v roztoku používajte špeciálne puzdro, ktoré každý deň poriadne vypláchnite čerstvou dávkou roztoku a nechajte uschnúť. Tak sa vyhnete jeho znečisteniu baktériami a zabránite usadzovaniu nečistôt na dne. Aby ste mali istotu, že je puzdro naozaj čisté, vymeňte ho vždy pri otvorení nového balenia roztoku, alebo aspoň každé 3 mesiace.

Na hygienické a jednoduché vybratie šošovky z puzdra skvele poslúži pinzeta. Mala by byť z ohybného plastu, nikdy z kovu alebo iného tvrdého materiálu. Jej končeky by mali byť opatrené silikónovými násadkami, ktoré šošovku stlačia bez rizika mechanického poškodenia. Aplikátor šošoviek je perfektný pomocník na nasadzovanie na oko. Uľahčí vám prácu, pokiaľ máte dlhé nechty či nie príliš obratné prsty, a navyše poslúži aj pri vyberaní šošovky z oka. Aj začiatočníkom môže aplikátor ušetriť rad prvotných starostí.

Na zvlhčenie povrchu oka a jeho ochranu sa používajú očné gély či kvapky. Tie majú upokojujúci účinok na podráždenú rohovku a celkovo osviežujú unavené oči. Stretnúť sa môžete aj s očnými gélmi určenými na šetrné odstraňovanie make-upu z okolia očí. Aj tie vám pomôžu v prípade nadmernej sekrécie očí, jačmenného zrna či alergii.

Dioptrické okuliare

Rámy dioptrických okuliarov

Slnečné okuliare

Puzdrá na okuliare

Rady na záver

  • Pred každou manipuláciou s kontaktnými šošovkami je praktické použiť antibakteriálny gél, bude sa vám hodiť aj pri cestovaní, keď nebudete mať po ruke mydlo či vodu.

  • Ak vyberáte svoje prvé kontaktné šošovky alebo prechádzate na iný typ či značku, poraďte sa so svojím očným lekárom a šošovky najlepšie vyskúšajte u kontaktológa.

  • Neprekračujte interval nosenia šošoviek. Pokiaľ nemáte šošovky určené aj na spanie, vždy ich na noc vyberte a uložte do roztoku.

  • Pokiaľ vám niečo spadne do oka, šošovka vás začne páliť alebo drieť, vyberte ju z oka a opláchnite čistým roztokom. Nikdy nenoste šošovku, ktorá je znečistená, alebo dokonca mechanicky poškodená.

  • Počas plávania a iných vodných športov sa snažte vyvarovať kontaktu šošovky s vodou, pretože hrozí znečistenie, či dokonca strata šošovky.

  • Pri líčení najskôr aplikujte šošovku a potom naneste make-up. Tým znížite riziko zanesenia nečistoty pod šošovku. Pri odličovaní postupujte opačne, najskôr teda vyberte šošovky a potom sa odličujte.

Pred nasadzovaním si vždy umyte ruky a to ideálne antibakteriálnym mydlom. Šošovku vyberte z puzdra, položte ju na dlaň, kvapnite na ňu roztok a ľahko ju premiešajte. Šošovku umiestnite na ukazovák a uistite sa, že má tvar mištičky (a tým pádom nie je naruby). Prostredníkom rovnakej ruky si ľahko stiahnite spodné viečko a druhou rukou povytiahnite horné viečko. V tejto chvíli sa snažte nemrkať, často pomôže obrátiť zrak smerom nahor. Šošovku si umiestnite na oko a niekoľkokrát žmurknite. Pokiaľ sa šošovka zle usadí, alebo cítite akýkoľvek diskomfort, vyberte ju von a očistite roztokom pred ďalším pokusom.

Pri vyberaní kontaktnej šošovky sa aspoň v začiatkoch postavte pred zrkadlo a pohľad smerujte k stropu. Ukazovákom nedominantnej ruky nadvihnite horné viečko a prostredníkom dominantnej ruky naopak stiahnite dolné viečko. Ukazovákom a palcom jemne nahmatajte šošovku, stiahnite ju dole a potom z oka vyberte. Šošovku vložte rovno do puzdra s roztokom, v prípade jednorazovej ju vyhoďte. Pokiaľ šošovku nemožno jednoducho stiahnuť, vyčkajte, než sa oko hydratuje a po chvíli vyskúšajte znova.